MEAN WELL NDR-240-48 240W Din-Rail Power Supply (NDR-240-48)
SKU: NDR-240-48
Thank you for inquiring. Our sales team will be in touch with you shortly!
Submission failed. Please try again.
Free delivery         Delivery to
Choose your location x
Apply
Please enter a valid US zip code
MEAN WELL NDR-240 is one economical slim 240W Din rail power supply series, adapt to be installed on TS-35/7.5 or TS-35/15 mounting rails. The body is designed 63mm in width, which allows space saving inside the cabinets. The entire series adopts the full range AC input from 90VAC to 264VAC and conforms to BS EN/EN61000-3-2, the norm the European Union regulates for harmonic current.
Features
  • Brand MEANWELL
  • 48V DC 5A output
  • AC input voltage range: 90 ~ 264VAC
  • Rated power: 240W
  • Universal AC input/Full range
  • Built-in active PFC function
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
  • Cooling by free air convection
  • Can be installed on DIN rail TS-35/7.5 or 15
  • UL 508 (industrial control equipment) approved
  • 100% full load burn-in test